سفر به گرای 363 درجه
 
هوشیار باشید ، فتنه دیگری در راه است ... (امام خامنه ای)
این خبر تکمیل می شود/ ویرایش یازدهم
احمدی نژاد:عقب نشینی نکردم، پادشاه اردن به ایران می آید

 

احمدی نژاد در مصاحبه مطبوعاتی امروز در جمع خبرنگاران گفت:من از پادشاه حکومت اردن برای سفر به ایران دعوت کردم و ایشان اظهار تمایل کرد. اما سفر را به عقب انداخت و این‌که گفته می‌شود دولت عقب‌نشینی کرده است معنی ندارد.

به گزارش جهان محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان عصر امروز دوشنبه در نخستین نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی در سال ۹۰ سخن ‌گفت...


بخش های مهم سخنان امروز وی در ادامه می آید و لحظه به لحظه تکمیل می شود:

* گرچه "نوروز" جشنی است که از اعماق تاریخ آمده است اما متعلق به آینده و نوید آینده و نشانه و اشاره به آینده پرشکوه بشیریت است. امروز با همت جمعی از کشورها و تصویب یونسکو نوروز به یک عید جهانی تبدیل شده است.

* برنامه هدفمند کردن یارانه‌ها با گستردگی هر چه بیشتر ادامه پیدا می‌کند.

*رئیس جمهور  به مسائل روز جهانی اشاره کرد و مشکل اصلی جامعه بشری را مشکل مدیریت دانست.

*احمدی نژاد با تاکید بر اینکه موج بیداری انسانی طراحی زشت و ضد انسانی سرمداران آمریکا را نقش بر آب کرد، افزود: دیری نپایید که چهره رئیس جمهور سابق آمریکا به عنوان منفورترین چهره عالم معرفی شد.

*وی با بیان اینکه امروز روز بیداری ملت‌ها است، بر لزوم هوشیاری ملت‌ها تاکید کرد و گفت که برخی به دنبال مصادره مطالبات مردمی به نفع سرمایه داران و حفظ ساختارها و مبانی و اصول نظام سرمایه داری با تغییر مهره‌ها هستند؛ یکی با شعار گردن کلفتی به میدان آمد و یکی با شعار تغییر اما هر ۲ یک هدف را دنبال می‌کنند.

* رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه آمریکائی‌ها برای همه دولت‌های منطقه نقشه کشیده‌اند، تأکید کرد که عربستان باید مراقب باشد چرا که آمریکا کشور قابل اتکایی نبوده و بی‌وفاترین دوستان است.

* احمدی نژاد درباره بیانیه اخیر شورای همکاری خلیج فارس که بر اساس آن ایران متهم به دخالت در امور داخلی کشورها شده است پرسید که وی در پاسخ به این سؤال گفت: البته ما برای این مصوبه ارزش حقوقی قائل نیستیم، بسیار روشن است که این مصوبه تحت فشارهای سیاسی آمریکا و متحدانش به تصویب رسید.

* من قول قطعی می‌دهم که مدیریت آمریکایی امروز رسواتر و ننگین‌تر از مدیریت قبلی صحنه سیاسی دنیا را ترک خواهد کرد.

* امروز هر کس سرنوشت خود را با آمریکا گره بزند رفتنی است، دولت‌ها با ملت‌هایشان باید ارتباط برقرار کنند؛ کشورها نباید به بحرین لشکر کشی کنند و کشورهایی که این کار را کرده‌اند کار زشتی کرده‌اند.

* ما خبر داریم که آمریکا برای تمام دولت‌های منطقه نقشه کشیده است. اما قصد دارد که برخی از نقشه‌های خود را توسط برخی اجرا کند. آنها باید مراقب باشند که در دام آمریکا نیفتند.

* دولت بحرین کار زشتی کرد که مردم خود را کشت؛ مردم مطالباتی دارند لذا دولت این کشور باید به حرف‌های آنها گوش داده و به آنها احترام گذاشته و با مردم خود همکاری کند.

* باید نقشه ایران را جلوی خود بگذارند و ببینید با چه کسی صحبت می‌کنند. هم آمریکایی‌ها و هم دیگران باید به نقشه ایران نگاه کرده و نقشه را جلوی خود بگذارند.

*دولت و ملت‌ بحرین هم با یکدیگر گفت و گو کنند. اگر می‌خواهند سر کار بمانند باید حرف بزنند و این یک دلسوزی و نصحیت دوستانه است چرا که ما شما را دوست داریم.

* رشد اقتصادی کشور به خوبی قابل مشاهده است، البته رشد دارای ۲ بخش است، یک بخش آن است که ما در آن دخیل هستیم و با آن کار می‌کنیم و بخش دیگر ناشی از تحولات جهانی همانند قیمت نفت است. آن بخش از رشد که مربوط به کار ملت ایران است رشد شتابانی دارد.

*احمدی‌نژاد ‌پیرامون شرایط بد و نابسامان شهرزاد میرقلی‌خان زن بازداشت شده ایرانی در زندان‌های آمریکا گفت که نمایندگی ایران در آمریکا این موضوع را دنبال و پیگیری می‌کند.

*رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی درباره سرنوشت دو آمریکایی بازداشت شده در ایران که مورد سؤال خبرنگار آسوشیتدپرس بود، خاطرنشان کرد: آنها در اختیار دستگاه قضایی کشورمان هستند، اما ما از اینکه افرادی در بند باشند، خوشحال نیستیم.

* برنامه تحولات بانکی در حال نهایی شدن است چرا‌که در سیستم بانکی، ما با دو مشکل اساسی روبرو هستیم؛ اولاً مشارکت‌ها ‌واقعی نیست و در واقع بانک به وکالت از همه سپرده‌گذاران وارد شده و طرف حساب سرمایه‌گذاران می‌شود و از آنجا که بانک نمی‌تواند گروه‌های کارشناسی کافی برای این مأموریت بزرگ تدارک ببیند، مشکلاتی از جمله ارزیابی‌های غلط بوجود می‌آید.
 مشکل دوم نیز این است که منابع بانکی به طور مناسب و عادلانه در سرتاسر سرزمین و در بین بخش‌های گوناگون چرخش ندارد چرا‌که این چرخش‌ها محدود است که این طرح تحول بانکی این دو نقیصه را برطرف خواهد کرد.

* اتفاق و حوادثی در حال رخ دادن است که مبنای حوادث بیداری انسانی است، چرا‌که ملت‌ها در حال بیدار شدن هستند، البته این بیداری انسانی متحول کننده مناسبات انسانی در راه است و این موضوعات مقدمه‌‌‌ است.

* ما از روز اول برخورد با ‌مردم و انقلاب‌های مردمی را محکوم کرده‌ایم و از دولت‌ها خواسته‌ایم که بنشینند، گفت‌وگو کنند و خواسته‌های ملت‌های خود را برآورده سازند. آن دولتی که ملت خود را سرکوب می‌کند، شانس حیات دوباره ندارد.

*احمدی نژاد با بیان این که روابط جمهوری اسلامی ایران با ملتها و دولتها خوب است، خاطر نشان کرد: البته به این دولتها هم باید بگویم که یک دوره تحت فشار آمریکا و متحدان آن مخالفت و مقابله با ایران تجربه شد که نتیجه آن معلوم است.

*محمود احمدی‌نژاد  در پاسخ به سئوالی درباره عدم ارائه سوخت به هواپیماهای مسافربری ایران در برخی کشورها گفت: ما حتما با این کار مقابله به مثل می‌کنیم.

* اگر از ایرانی‌ها درباره تحریم‌ها برای این که مشخص شود چند درصد از مردم تحریم‌ها را متوجه شده‌اند سئوالی پرسیده شود، قطعا جواب نزدیک صفر خواهد بود؛ این مثل همان پشه‌ای می‌ماند که روی درخت نشسته‌است، این پشه هنگام بلند شدن به درخت می‌گوید محکم بنشین می‌خواهم بلند شوم و درخت می‌گوید آمدنت را متوجه نشده بودم حالا که می‌خواهی بلند شوی.

* نوروز جشن جهانی است و معنای ملی‌گرایی ندارد. محبت و احترام مگر ملی‌گرایی است. ما می‌گوئیم احترام و محبت کنید. به دیدار دوستان و آشنایان بروید. امید به آینده داشته باشید. امید به برپایی عدالت. دل‌ها را از کینه خالی کنید. اگر این‌ها نام‌آن ملی‌گرایی است پس ما ملی‌گرای افراطی هستیم.

*احمدی‌نژاد در پاسخ به سئوال دیگری درباره سفر پادشاه اردن که پیش‌تر رسانه‌ها از لغو این سفر به دلیل قیام‌های مردم منطقه خبر داده بودند، گفت: من از پادشاه حکومت اردن برای سفر به ایران دعوت کردم و ایشان اظهار تمایل کرد. اما سفر را به عقب انداخت و این‌که گفته می‌شود دولت عقب‌نشینی کرده است معنی ندارد ما اگر می‌خواستیم عقب‌نشینی کنیم این‌همه فحش نمی‌خوردیم.

*‌ این که برخی مقاله بنویسند و احساس کنند عقب‌نشینی شده است معنی ندارد. چرا که برنامه بین‌المللی دولت تنظیم شده است. البته باید بگویم ما با همه دولت‌ها جز یک دولت دوست ‌هستیم.

*احمدی‌نژاد در پاسخ به سئوال خبرنگاری که درباره بازخورد هدفمند کردن یارانه‌ها و به طور مشخص افزایش قیمت گاز پرسید،‌ گفت: شما بگویید مصرف‌گازتان چقدر بوده است. شما بهتر است مصرف خود را معتدل کنید. میزان شعله‌ها را کم کنید و نهایتا اگر مشکلی پیش آمد دولت در کنار ملت است.

*وی در پاسخ به سئوال به خبرنگار خبرگزاری فارس که درباره راهکارهای دولت برای تحقق مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر عدم طرح گلایه‌ها و اختلافات میان سه قوا در افکار عمومی پرسید گفت: ایشان فرمودند کاری نکنید خوب ما هم کاری نمی‌کنیم.

* مقام معظم رهبری فرمودند کاری نکنید و پاسخ سئوال روشن است ما هم کاری نمی‌کنیم. این که وقتی تریبون در اختیار گرفتند شمشیر بکشند همه دولت را بزنند.

* احمدی‌نژاد با تأکید بر اینکه دولت و ملت سوریه مسائل خود را با تدبیر حل می‌کنند، به آمریکا و کشورهای غربی هشدار داد که در امور داخلی سوریه دخالت نکنند.

* اگر ‌می‌خواهیم کار اقتصادی کنیم، باید در فضای فرهنگی و با اهداف فرهنگی انجام ‌دهیم.‌

* در سال گذشته ۲۰ درصد درآمد نفتی کشور برای صندوق توسعه ملی بلوکه شد و در طول سال به دولت اجازه استفاده از این میزان ذخیره داده نشد که این موضوع خود را در بودجه عمرانی و فرهنگی نشان داد.

*خبرنگار آنا از رئیس جمهور در خصوص افشای اسامی مفسدین اقتصادی دانه‌ درشت سؤال کرد که احمدی‌نژاد پاسخ داد: اواخر سال گذشته به رئیس قوه قضائیه نامه نوشتم و حدود ۲۵۰ نفر که در بخش‌های مختلف خارج از قوانین عمل کرده بودند را معرفی کردم.

* در این نامه از رئیس قوه قضائیه درخواست کردم که به این موضوع رسیدگی قضایی کند و البته بسیاری یا برخی از اشخاص هم دارای پرونده‌هایی بودند که دولت از آنها شکایت کرده بود که با توجه به اطاله دادرسی خواستار تسریع در رسیدگی به پرونده آنها شدیم.

* رئیس جمهور گفت که در این نامه خواستار آن شده تا هرجا حقوق بیت‌المال توسط هر شخصی تضییع شده، احیا شود و این نکته را هم متذکر شد که منتظر اقدام رئیس قوه قضائیه در این خصوص است.

* دولت سوریه دوست صمیمی ما و خط مقدم مقاومت است و ملت سوریه نیز دوست ما هستند و در خط مقدم مقاومت در مقابل توسعه‌طلبی صهیونیست‌ها قرار دارند و دولت و ملت این کشور می‌توانند با تدبیر مسائل را حل کنند.

* وی در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه مرکزی چین (CCTV) درباره زمان راه‌اندازی نیروگاه بوشهر در آستانه برگزاری جشن فن‌آوری هسته‌ای گفت: نیروگاه بوشهر در آستانه راه‌اندازی قرار دارد. بر اساس تماس تلفنی مدودف رئیس جمهور روسیه با وی و اطمینان خاطری که داده است، نیروگاه اتمی بوشهر در موعد مقرر راه‌اندازی شده و به بهره‌برداری خواهد رسید.

* محمود احمدی نژاد تاکید کرد که آمریکا فکر می‌کند که ایران برای مراوده با این کشور خواهش و تمنا می‌کند اما ما هرگز از آمریکایی‌ها خواهش نخواهیم کرد.

* احمدی‌نژاد  در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری پانا که پرسید آقای لاریجانی دولت را متهم به تخلف کرده است و آیا نمی‌خواهید به آنها جواب دهید، گفت: چه جوابی بدهم؛ آنها ما را در آستانه انتخابات متهم کردند که دولت یک میلیارد دلار تخلف کرده است و تمامی دستاویز رقبای ما در انتخابات "گشت ارشاد" و دیگری یک میلیارد دلار آقای لاریجانی بود.

* احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که نمی‌خواهید در خصوص اتهام علی لاریجانی درباره گم شدن یک میلیارد دلار پیگیری حقوقی انجام دهید، تصریح کرد: حالا پیگیری حقوقی می‌کنیم. بالاخره از کدام رئیس قوه به کدام رئیس قوه شکایت کنیم؟ آقا ما را به دردسر نیندازید!

* رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه تمامی بانک‌ها در دنیا با یکدیگر در ارتباط هستند، تاکید کرد: هنگامی که ما با یورو معامله می‌کنیم این پول در بانک‌های اروپا به چرخش درمی‌آید و هر گاه با دلار معامله می‌کنیم این پول در بانک‌های آمریکا به چرخش درمی‌آید.

* آمریکا قصد دارد دو دولت را بر سر کار بیاورد اما مشکل سرزمین دارد. آنها به دنبال این هستند که بخشی از اردن را تجزیه کرده و به نام سرزمین فلسطین و دولت فلسطینی نام‌گذاری کنند.

* رئیس جمهور کشورمان با تاکید بر اینکه این برنامه‌ریزی توطئه آمریکا و رژیم صهیونیستی است و ملت‌های منطقه در این خصوص باید هوشیار باشند، خاطرنشان کرد: برخی دولت‌ها و گروه‌ها نیز با این برنامه‌ریزی هماهنگ شده‌اند. اما باید توجه داشت این توطئه خنثی شدنی است و آنها نمی‌توانند بخشی از اردن را جدا کنند و به نام سرزمین فلسطین نام‌گذاری کنند.

* آمریکا و رژیم صهیونیستی قصد دارند دو دولت فلسطینی و صهیونیستی را تشکیل دهند اما به جای اینکه مناطقی اشغال شده توسط رژیم صهیونیستی را تخریب کند، تصمیم دارد بخشی از اردن را تجزیه کند و این امر یک توطئه و طرح فریب است.


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۱/۱٦ توسط مرتضی علیشاهی