سفر به گرای 363 درجه
 
هوشیار باشید ، فتنه دیگری در راه است ... (امام خامنه ای)
در حالی برخی از خانواده های ایرانی خواستار حجاب در دانشگاه ها شده اند که هر ساله با آغاز فصل گرما شاهد بی حجابی و بد حجابی در نقاط مختلف شهر از جمله دانشگاه ها هستیم.

هر ساله با فرا رسیدن فصل گرما معضل بی حجابی و بدحجابی در سطح شهر بیداد می کند بطوری که بیساری از ارگانها سعی در کنترل این معضل اجتماعی دارد.

در همین زمینه یکی از برنامه‌های وزارت علوم، اسلامی کردن و نزدیک کردن دانشگاه‌ها از نظر شکل و محتوا به آموزه‌ها و ارزش‌های اسلامی است. این موضوعی بود که با شروع سال جدید کامران دانشجو وزیر علوم به آن اشاره کرد. 

طبق اظهارات کامران دانشجو وزارت علوم مصمم است که در سال جاری دانشگاه‌ها را از لحاظ شکل ومحتوا به آموزه‌ها و ارزش‌های اسلامی و بطور کلی اسلامی کردن دانشگاه‌ها نزدیک کند. 

بدین ترتیب از نظر شکلی در مورد مراودات، نوع پوشش و تعاملات بین دانشجویان و از لحاظ محتوایی نیز رابطه با درس، کتب و نوع تدریس و بومی کردن دانش اسلامی و به نوعی استقلال علمی تجدیدنظری صورت گیرد. 

اهمیت به مسئله حجاب و عفاف در دانشگاه ها آمده از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است. که درآن آمده است که در صورت وجود امکانات، کلاس‌های درسی باید به صورت جداگانه برگزار شود.
در همین زمینه برخی از دانشگاه های بزرگ به طرق مختلف با بدحجابی برخورد کرده اند.

محرومیت از تحصیل ؛ جریمه بدحجابان دانشگاه علامه طباطبایی
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با مهر با تشریح نحوه برخورد با بدحجابان در این دانشگاه از احضار دانشجویان بدحجاب به کمیته انضباطی خبر داد و گفت: برای برخی بدحجابان که به این نوع پوشش مصر بوده اند یک تا دو ترم تعلیق از تحصیل حکم انضباطی صادر شده است. 

ورود بدحجابان به دانشگاه تهران ممنوع شد
مدیرکل حراست دانشگاه تهران از منع ورود افراد بدحجاب به دانشگاه تهران، اجبار مقنعه در برخی دانشکده های دانشگاه تهران و برخورد با دانشجویان پسر بدحجاب در دانشگاه خبر داد و درباره و وضعیت پوشش در پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران توضیحاتی ارائه کرد.

مصطفی خسروی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب از پیگیریهای رئیس دانشگاه تهران برای استفاده از ظرفیتهای فرهنگی و قانونی در برخورد با بدحجابی خبر داد و گفت: بدحجابی در جامعه کاملا نمود پیدا کرده و در دانشگاه نیز نمود داشته تا جایی که جو نارضایتی درباره پدیده بدحجابی بوجود آمد لذا در جلساتی با روسای پردیسها و دانشکده های دانشگاه تهران خواستار کار فرهنگی در زمینه حجاب و عفاف شدیم. 

حجاب موضوع ۵ دقیقه کلاسهای دانشگاه شریف
معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف درباره تعداد دانشجویان بدحجابی که به کمیته انضباطی این دانشگاه فراخوانده شده اند گفت: به طور میانگین در این دانشگاه در هر ۱۵ روز یک نفر به کمیته انضباطی احضار می شوند.

وی اضافه کرد: هنگام ورود به دانشگاه به هر فردی که از نظر حجاب دچار موردی باشد تذکر داده می شود و در مواردی نیز از آنها تعهد کتبی اخذ می شود. این افراد در صورت تکرار به کمیته انضباطی فراخوانده شده و بر اساس روال آیین نامه انضباطی ابتدا تذکر شفاهی سپس تذکر کتبی می گیرند. 

سیاست دانشگاه خواجه نصیر ارشاد و بخشش است
رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی پیرامون رویکرد این دانشگاه در مقابله با دانشجویان بدحجاب گفت: سیاست کلی این دانشگاه ارشاد و بخشش است. البته آیین نامه شورای انقلاب فرهنگی در رابطه با بحث حجاب و عفاف در دانشگاه اجرا می شود.

دکتر محمدتقی بطحایی در تشریح دلایل بدحجابی برخی دانشجویان ضعف توحیدی را عمده ترین دلیل عنوان کرد و گفت: اگر بتوانیم شناخت توحید را در افراد تقویت کنیم آنها خود می دانند که چه انجام بدهند و چه انجام ندهند. افراد و به ویژه دانشجویان که در شرایط سنی خاصی به سر می برند با شنیدن "انجام بده" یا "انجام نده" اصلاح نمی شوند. تنها محبت افراد به خداوند متعال است که مشکلات را حل می کند و مسئولان دانشگاهی باید تلاش کنند تا این محبت را در دانشجویان هرچه بیشتر کنند


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۱/٢٧ توسط مرتضی علیشاهی